Rola zielonej herbaty w redukcji wysokiego ciśnienia krwi

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożycia zielonej herbaty doceniano w k rajach azjatyckich już w 2737 roku p.n.e. Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską, napar z zielonej herbaty, stosowany był jako środek pobudzający, moczopędny oraz działający ochronnie na układ sercowo- naczyniowy. Dziś, zielona herbata uznawana jest za napój o działaniu przeciwnowotworowym, przeciwzakrzepowym, wspomagającym redukcję masy ciała, a także chroniącym przed chorobą Alzheimera. Warto także dowiedzieć się jaka jest rola zielonej herbaty w redukcji wysokiego ciśnienia krwi.

Rola zielonej herbaty w redukcji wysokiego ciśnienia krwi

Trwające 20 lat badanie przeprowadzone w Tajwanie, wykazało, że u osób pijących 2-3 filiżanki zielonej herbaty w ciągu dnia ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego było o 46% niższe, niż u osób nie spożywających zielonej herbaty. Co ciekawe, spożywanie więcej niż trzy filiżanki zielonej herbaty dziennie, przyczyniło się do obniżenia ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego aż o 65%, w stosunku do osób, które nie spożywały zielonej herbaty.

Wyniki innego badania pozwoliły wysunąć wniosek, że regularne picie zielonej herbaty w ilości 120-599 ml dziennie przez co najmniej jeden rok, zmniejszało ryzyko nadciśnienia tętniczego o 46%, w stosunku do osób, które wypijały mniej niż 120 ml zielonej herbaty w ciągu dnia.

Badacze ustalili, że stała konsumpcja zielonej herbaty pozwala zredukować skurczowe ciśnienie tętnicze krwi o 2,08 mmHg, natomiast ciśnienie rozkurczowe o 1,71 mmHg. Pokazuje to jak wielka jest rola zielonej herbaty w redukcji wysokiego ciśnienia krwi.

Hipotensyjne działanie zielonej herbaty polega na stymulacji produkcji tlenku azotu, który powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych. Katechiny zawarte w zielonej herbacie hamują również zlepianie się płytek krwi, dzięki czemu zapobiegają wzrostom ciśnienia spowodowanym zwężeniem światła naczyń krwionośnych. Związki obecne w zielonej herbacie zmiatają również wolne rodniki tlenowe, zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych w obrębie naczyń krwionośnych, a także poprawiają profil lipidowy krwi, obniżając stężenie „złego” cholesterolu, jednocześnie zwiększając stężenie „dobrego” cholesterolu we krwi.

Rola zielonej herbaty w redukcji wysokiego ciśnienia krwi

Sekret tkwi w liściach…

Zielona herbata pozyskiwana jest w pięciu etapach z liści herbaty chińskiej (Camellia sinensis). W procesie produkcji pomija się fermentację, dzięki czemu zachowane zostają cenne składniki. W liściach zielonej herbaty kryje się około 4000 związków bioaktywnych, które oddziałują korzystnie na zdrowie. Aż 30% suchej masy zielonej herbaty stanowią katechiny (głównie epigallokatechina galusanu, epigallokatechina, galusan epikatechiny oraz epikatechina), należące do grupy polifenoli. Dla porównania, zawartość polifenoli w czarnej herbacie stanowi 3-10% ich suchej masy. To właśnie katechiny odpowiadają za prozdrowotne oddziaływanie zielonej herbaty na zdrowie człowieka.

Oprócz polifenoli, zielona herbata kryje w sobie białko, wolne aminokwasy, witaminy z grupy B, witaminy C i E, a także teofilinę, kofeinę, kwasy fenolowe (chlorogenowy, galusowy, kawowy) oraz jony glinu, fluoru i potasu.

Rola zielonej herbaty w redukcji wysokiego ciśnienia krwi

Jak parzyć zieloną herbatę

 

Chcąc w pełni korzystać z bogactwa składników bioaktywnych zielonej herbaty, należy wybierać herbatę liściastą. Najkorzystniej  będzie zaparzać ją w dzbanku lub zaparzaczu, używając miękkiej wody. Temperatura parzenia zielonej herbaty zależna jest od jej gatunku i waha się między 60 a 90 °C.

Krótkie parzenie zielonej herbaty (ok. 3 minuty) pozwala otrzymać napar, który działa na organizm pobudzająco. Dłuższy czas parzenia spowoduje uzyskanie naparu o właściwościach relaksujących.

Warto pamiętać, że zieloną herbatę można parzyć dwu- lub trzykrotnie. Napar z pierwszego parzenia będzie charakteryzował się delikatnym aromatem oraz działaniem pobudzającym. Napar uzyskany w wyniku drugiego parzenia będzie bardziej intensywny, lecz będzie działał relaksacyjnie.

 

 

mgr dietetyki

Marta Adamek

 

Źródła:

  • Turek I.A., Kozińska J., Drygas W. Zielona herbata jako czynnik protekcyjny w profilaktyce i leczeniu wybranych chorób serca i naczyń. Kardiologia Polska 2012, 70, 848-852
  • Stępień M., Szulińska M., Bogdański P. Ekstrakt z zielonej herbaty w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Forum Zaburzeń Metabolicznych 2011, 2, 184-191
  • Kania M., Baraniak J. Wybrane właściwości biologiczne i farmakologiczne zielonej herbaty. Postępy Fitoterapii 2011, 1, 34-40

Write a Reply or Comment:

You can add any text or message here.

A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart.

Signed, AA-Team