Wpływ alkoholu na nadciśnienie tętnicze

Wpływ alkoholu na nadciśnienie tętnicze

Wpływ alkoholu na nadciśnienie tętnicze krwi to temat poruszany w wielu publikacjach. Jedne z nich podkreślają negatywny wpływ napojów alkoholowych na organizm i układ krążenia, inne wręcz przeciwnie starają się obalić te informacje. Jak jest naprawdę?

Alkohol na podwyższenie czy obniżenie ciśnienia?

Zaskakuje fakt, że opinie, które omawiają wpływ alkoholu na nadciśnienie tętnicze są tak przeciwstawne. W obu z nich jest jednak odrobina prawdy. Spożycie alkoholu faktycznie pierwotnie początkowo obniża ciśnienie krwi o około 4mmHg. Jest to jednak efekt krótkotrwały, ponieważ  już po 6 godzinach następuje ponowny wzrost ciśnienia o nawet 7mmHg. Ponadto, taki efekt utrzymuje się długo. Zatem, pomimo początkowego spadku wartości ciśnienia tętniczego krwi, jego wartość w wyniku spożycia napojów alkoholowych ostatecznie wzrasta.

Wpływ alkoholu na nadciśnienie tętnicze

Jaka ilość alkoholu nam szkodzi?

Normy dziennego spożycia alkoholu różnią się u kobiet i mężczyzn. Kobiety nie powinny przekraczać 0,5 – 1 jednostki alkoholu, a mężczyźni  2 jednostek na dzień. Jednostkę definiuje się jako ok. 8 g czystego etanolu, co można przełożyć na kieliszek wódki (50 ml), lampkę wina (125 ml) lub puszkę piwa (330 ml). Różnica w dozwolonej dziennie do spożycia ilości alkoholu między obu płciami wynika z grubości tkanki tłuszczowej, w której alkohol ma możliwość rozpuszczenia się. Kobiety są bardziej podatne na działanie napojów procentowych. Wypijanie dziennie trzykrotności dozwolonej dawki może u płci pięknej spowodować wzrost ryzyka wystąpienia nadciśnienia nawet o 90%.

Warto również pamiętać, iż alkohol jest kaloryczny – 1g czystego  alkoholu etylowego zawiera ok. 7kcal. Wraz z alkoholem spożywane jest zazwyczaj również tłuste i kaloryczne jedzenie. Tryb życia obfitujący w tego rodzaju pokarmy i zwiększone spożywanie napojów wyskokowych może przyczynić się do stopniowego wzrostu masy ciała. Z kolei ciśnienie krwi rośnie wraz z ilością dodatkowych kilogramów, dlatego zazwyczaj z tym problemem zdrowotnym borykają się osoby z nadwagą i cierpiące na otyłość.

Wpływ alkoholu na nadciśnienie tętnicze

Alkohol a leki na nadciśnienie

Alkohol może wchodzić w reakcje z lekami i powodować szereg niekorzystnych działań, wśród których można wymienić hamowanie lub wzmaganie działania medykamentów, a także wystąpienie działań niepożądanych. Osoby przyjmujące leki na choroby układu krążenia oraz nadciśnienie powinny szczególnie uważać na konsekwencje związane ze spożywaniem napojów procentowych. Łączenie terapii farmakologicznej z alkoholem, szczególnie w przypadku leków rozszerzających naczynia krwionośne, może przysporzyć wielu problemów, wśród których należy wymienić omdlenia i uczucie osłabienia. Osoby zażywające leki powinny zatem szczególnie rozważnie podchodzić do spożycia napojów wysokoprocentowych. Najlepiej po zażyciu leków odczekać kilka godzin zanim weźmiemy do ręki kieliszek alkoholu.

Alkohol spożywany okazjonalnie, w niewielkich ilościach niesie ze sobą nieduże ryzyko wystąpienia lub pogłębienia chorób krążenia i nadciśnienia tętniczego. Należy być jednak zawsze ostrożnym i rozważyć, czy naprawdę konieczne jest wypicie go, czy przypadkiem możemy zastąpić go innym napojem o mniej szkodliwym działaniu.

Write a Reply or Comment:

You can add any text or message here.

A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart.

Signed, AA-Team